Trešdien 2. septembrī Vācijas pilsētā Minsterē, sabiedriska organizācija "Europa-Union", pasniedza Kūdenhova-Kalerdži (Coudenhove Kalergi) apbalvojumu. Šogad apbalvojums tika piešķirts "Dziesmotai revolūcijai", godinot Baltijas ceļa lomu Berlīnes mūra krišanā un Vācijas atkalapvienošanas procesā. Atgādinot arī visai Eiropai, par šo milzu spēku, kas ir cilvēku vienotībā, ar ko Baltijas valstis izcīnīja brīvību, stājoties pretī Padomju varai un tās karaspēkam.


Pirms balvu pasniegšanas birģermeistare Beāte Vilhjalmsone (Beate Vilhjalmsson) uzņēma Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pārstāvjus Minsteres Miera zālē, kurā 1648. gadā tika parakstīts Vestfālenes Miera līgums. Birģermeistare klātesošiem pastāstīja par Minsteres Miera zāles īpašo nozīmi un vēstures lomu tajā. Zelta viesu grāmatā parakstījās Baltijas ceļa pārstāvji Trivimi Velliste (Trivimi Velliste), Dainis Īvāns un Dr. Vītauts Landsberģis (Vytautas Landsbergis).

Kūdenhova-Kalerdži (Coudenhove Kalergi) apbalvojumu pasniegšanas pasākumā piedalījās visu trīs Baltijas valstu vēstnieki un vēstniecību pārstāvji. Klātesošos uzrunāja apgabala valdības prezidents Prof. Dr. Rainhards Klenke (Prof. Dr. Rainhard Klenke), Minsteres pilsētas mērs Markuss Lēve (Markus Lewe), Eiropas Padomes deputāts Dr. Markuss Pīpers (Dr. Markus Pieper), kurš savā runā teica, ka Baltijas valstis piešķir Eiropas idejai dvēseli. Sabiedriskās organizācijas "Europa-Union" Ziemeļreinas-Vestfālenes nodaļas vadītājs Volframs Kuške (Wolfram Kuschke).Pasākumā uzstājās arī Minsteres Latviešu Centra muzikālais ansamblis, kas ar savu uzstāšanos aizkustināja pasākuma dalībniekus un viesus. Dziesmas "Atmostas Baltija" laikā, kura tika dziedāta trīs valodās, ne vienam vien zālē sēdošam sariesās acīs asaras. Tika demonstrēta arī Lietuvā uzņemtā dokumentālā filma par Baltijas Dziesmoto revolūciju.

 

Pēc filmas svētku uzrunu teica Eiropas Parlamenta (EP) viceprezidents Rainers Vīlands (Rainer Wieland). Arī apbalvojuma saņēmējiem tika dots vārds. Igauniju pārstāvēja neatkarības aktīvists un bijušais Igaunijas ārlietu ministrs Trivimi Velliste (Trivimi Velliste). Trivimi Velliste pateicās Eiropai, ka tā neaizmirst Baltijas valstīs un Igaunijā saskatīt daļu no Eiropas. Apbalvojumu Latvijas vārdā saņēma kādreizējais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs un Atmodas kustības līderis Dainis Īvāns. Īvāna kungs savā runā pateicās Ziemeļreinas-Vestfālenes valdībai par atbalstu Minsteres latviešu Ģimnāzijai un Minsteres latviešu centram. Jo Minsteres latvieši bija atbalsts Latvijai brīvības atgūšanā, kā arī piebilda, ka daudzi Minsteres latviešu Ģimnāzijas absolventi šobrīd ir vadošos amatos Latvijā. Lietuvas vārdā balvu saņēma lietuviešu Atmodas kustības līderis Dr. Vītauts Landsberģis (Vytautas Landsbergis).

Nobeigumā pasākuma apmeklētājiem bija iespēja nobaudīt Igaunijas, Latvijas un Lietuvas labumus un aprunāties ar balvu saņēmējiem.


Foto no sarīkojuma

Latviešu Centra Minsterē praktikante,
Ventspils Augstskolas 4. kursa TSF studente,

Līga Bogdanova