14. novembris Latviešu Centrā Minsterē bija sestdienai neierasti rosīgs.

Rosība sākās jau pavisam agri no rīta, kad ieradās Vēstniecības un Pilsonības Imigrācijas departamenta nodaļas pārstāvji, Dace Pogenpola - Latvijas Republikas vēstniecības Vācijā, Berlīnē Konsulārās nodaļas vadītāja, Zane Zeimule - Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve (no Latvijas) un Ričards Jākobsons no Ārlietu ministrijas, ar izbraukuma darba staciju, sniedzot tuvākā un tālākā apkārtnē dzīvojošajiem latviešiem iespēju pieteikties Latvijas pasu un ID karšu saņemšanai, nebraucot uz Berlīni vai Latviju. Šo iespēju izmantoja ap 50 cilvēku. Izbraukuma darba stacija šajā dienā strādāja no 8:30 līdz 20:00.

Šajā dienā Latviešu Centra Minsterē valdes loceklis Kārlis Krūmiņš rīkoja arī volejbola turnīru, uz kuru bija ieradušies tautieši pat no Dānijas. Puiši ne tikai sportoja, bet arī piedalījās svinīgajā Valsts svētku sarīkojumā un ballē.

Latviešu Centra Minsterē telpās svētku laikā no 14.11.2015. līdz 22.11.2015. ir apskatāma arī latviešu mākslinieces Madaras Auzenbahas izstāde "no mājām uz mājām? "

Ciemiņiem tika piedāvāta arī ekskursija pa rakstnieku piemiņas istabām Viktora Kangera vadībā.


Valsts svētku svinīgo sarīkojuma daļu vadīja Latviešu Centra Minsterē vice priekšsēde Ketija Tālberga. Man patika viņas teiktais, ka redzot un dzirdot, kas notiek mums apkārt, mēs katrs varam būt pateicīgs par savu zemi, kurā ne vienmēr piepildās visi sapņi, bet kurā mēs varam dzīvot un atgriezties bez bailēm!

Turpinot tradīciju, Valsts svētku svinīgā daļa Latviešu Centrā Minsterē iesākās ar svētbrīdi, kuru vadīja Lilija Tenhāgena. Arī Lilija Tenhāgena aicināja būt pateicīgiem Dievam par vismaz trim lietām. Par to, ka latviešu tauta ir spējusi cauri gadsimtiem izdzīvot, saglabāt latviešu valodu, un par to, ka mums ir sava valsts! Minot piemērus, ka pasaulē ir daudz lielākas tautas par latviešu, kurām nav savas valsts! Piemēram, kurdiem, katalāņiem, baskiem.


Svētku runu sacīja Dainis Īvāns. Dainis Īvāns ar savu Latvijas stāstu  uzrunāja un aizkustināja zālē sēdošos. Latvijas Valsts brīvība un latviskums nav pašsaprotamas lietas. Nepietiek tikai ar to, ka tās ir; lai tās būtu arī nākotnē, tās jāsargā, par tām ir jārūpējas katram no mums. Mums jāizdzen no sevis padomiskā domāšana, ka kāds cits mūsu vietā izdarīs, un jāsāk darīt pašiem! Atbildība par Latvijas brīvību, par latvietību un tās nākotni gulstas uz katra paša pleciem.

Protams, šādā pasākumā neizpalika arī Latvijas valsts himna Dievs, svētī Latviju, kuru Larisas Marcinkus vadībā dziedāja visi klātesošie kopā.


Sarīkojuma svinīgās daļas nobeigumā muzikālā apvienība Autobuss debesīs sniedza koncertu. Pēc koncerta visiem viesiem bija sarūpētas vakariņas, kafija un kāds našķis, pīrādziņi, dažādas kūkas. Darbojās arī krodziņš, kurā bija iespējams iegādāties Latvijas Balzamu, Bauskas alu un ķiploku grauzdiņus. Vakariņu laikā čaklie palīgi pārkārtoja zāli, jo turpinājumā sekoja balle kopā ar Autobuss Debesīs. Viesi dejoja un dziedāja līdzi, kā jau kārtīgā latviešu ballītē!

Uz Valsts svētku sarīkojumu Minsterē bija ieradušies teju 300 dalībnieku.

Paldies Sabiedrības integrācijas fondam par atbalstu! Paldies lieliskajiem mūziķiem! Paldies visiem, kuri piedalījās pasākuma organizēšanā!

Foto: Valsts svētki Minsterē 14.11.2015
(Viktors Kangeris)

Līga Bogdanova

Latviešu Centra Minsterē praktikante